Barbora Šenovská

Barbora Šenovská, školní psycholožka na základní škole.

„Myslím, že je důležité, aby se učitelé zajímali, jak dětem je a budovali ve třídě důvěru. Z mojí zkušenosti totiž bezpečné atmosféře ve třídě často brání právě narušená důvěra s učitelem.

Pokud děti vnímají, že se na učitele nemohou spolehnout, nemají v něm zastání a nemohou se mu svěřit, když řeší například problém mezi spolužáky, pak se s ním ani nemohou cítit v bezpečí.

Proto je dobré důvěru posilovat – dodržovat věci, na kterých se s dětmi domluvíme, dostatečně specifikovat pravidla a potom se jimi řídit nebo slibovat jen to, co jsme schopni dodržet. Někdy se ale také může stát, že důvěru narušíme natolik, že už je nezvratně pryč.

Když se děti necítí ve třídě bezpečně, má to na ně vliv v mnoha ohledech. Mohou být roztěkané, může to mít dopad na jejich fyzické zdraví, mohou mít horší školní výsledky. Děti si ze školy navíc odnášejí mnohem víc než jenom látku. Učí se v ní spoustu principů, jak funguje společnost a svět.

A když pro ně škola není bezpečným místem, dává jim to zprávu, že je třeba být pořád na pozoru a starat se sám o sebe, protože na okolní svět se nedá spolehnout.“

Sdílet: